Bóstwa Azteków: Tlaloc

Tlaloc - Aztecki bóg deszczu


Wyobrażenia boga Tlaloca zaczęły pojawiać się w sztuce od czasów Teotihuacan, na Wyżynie Meksykańskiej i sąsiadujących obszarach.

Wizerunek bóstwa/cechy charakterystyczne

- Twarz boga przybierała postać maski z pierścieniami wokół oczu, wystającymi kłami i rozdwojonym językiem węża

- Przedstawiany był zarówno na freskach jak i rzeźbie (kamień, glina), w monumentalnych i drobnych formach plastycznych


"Na jednym z fresków teotihuakańskich, na ścianie pałacu-rezydencji w Tepantitla, dzielnicy położonej na uboczu, z dala od centrum miasta, namalowana została siedziba boga, zwana Tlalocan, czyli Raj boga Tlaloca. Fresk przedstawia górę z jeziorem u jej podnóża, dwiema rzekami i rosnącymi wokoło drzewami, krzewami i kwiatami. Wśród tego krajobrazu o bujnej roślinności, artystka umieścił małe figurki ludzi, którzy zażywają kąpieli w jeziorze, wypoczywają na trawie, łapią motyle bądź grają w piłkę. Według interpretacji meksykańskiego uczonego A. Caso, powszechnie obecnie przyjętej, owe figurki wyobrażają zmarłych, przybyłych po śmierci do Tlalocanu, gdzie spokojnie zabawiają się i wypoczywają. Bóg Tlaloc wyobrażony został na fresku w swej masce, ze wspaniałym pióropuszem na głowie. Z rąk jego spływają na ziemie krople deszczu - drogocenna życiodajna woda"  

  

- Tlaloc był jednym z głównych bóstw panteonu Azteckiego

- Jego sanktuarium wybudowano na tej samej piramidzie, na której wzniesiono świątynię Huitzilopochtli  - boga wojny i słońca - patrona Azteków

- O ważności Tlaloca wśród Azteckich bóstw, świadczy również fakt iż dwóch najważniejszych kapłanów to kapłan Huitzilopochtli i kapłan Tlaloca - byli równi sobie pod względem stanu i zaszczytów


Tlaloc, bóg deszczu, niekoniecznie musiał być 'dobrym' bogiem. Co prawda od opadów deszczu zależała urodzajność upraw i napełnienie zbiorników z wodą pitną, tak więc przetrwanie danego plemienia czy miasta. Ale jednak boga mogły nie zadowalać ofiary, albo coś go zezłościło  i mógł zesłać ulewne deszcze, burze i wiatry które doszczętnie niszczyły plony. Z bogami nigdy nie wiadomo, a zwłaszcza tymi związanymi z siłami natury. Dlatego ludzie musieli dbać by ich nie rozgniewać i składać godne ofiary - nawet z ludzi - zwłaszcza dla tych najważniejszych i najpotężniejszych , do których Tlaloc z pewnością się zaliczał.


Z Słownik Mitów Świata - A.Cotterell
Tlaloc - bóg deszczu w starożytnym Meksyku, czczony przez Toltekó i ich spadkobierców Azteków. Tlaloc był panem chmur, deszczu, błyskawic i górskich źródeł. Królestwo jego Tlalocan, ziemski raj, przyjmowało dusze ludzi zabitych przez pioruny, wodę, trąd i choroby zakaźne.

*Ciekawostka !!!
W czerwcu kobiety obchodziły święto Uixtocihuatl - "Słonej bogini". Stare kobiety i młode dziewczęta tańczyły wspólnie, mając głowy przystrojone kwiatami. Kulminacyjnym punktem obchodów było złożenie ludzkiej ofiary na szczycie piramidy boga deszczu Tlaloca. 

Komentarze

Popularne posty