Religia Inków : Qhapaq Hucha

W religii Inków największą grozę budzi składanie masowych ofiar z dzieci. Była to ofiara praktykowana przy okazji świat cyklicznych i aperiodycznych. „Śmierć ofiary następowała najczęściej w wyniku uśpienia środkami narkotycznymi i następnie zakopywana w komorze ofiarnej, niekiedy jednak ofiary duszono lub zabijano uderzeniem w głowę”(Szemiński, Ziółkowski 2006:32). Jednym z najważniejszych świąt podczas których składano ofiary z dzieci była intronizacja nowego władcy. Oprócz ofiar z ludzi jako ofiary składano również:
  • krew lam
  • specjalne naczynia antropo i zoomorficzne wykonane ze złota i srebra
  • szaty
  • naczynia ceramiczne
  • liście koki
Ofiary umieszczano w specjalnie przygotowanych komorach, które stawały się obiektami kultu. Najlepiej zachowane mumie, czasami z wyposażeniem odnajdywane są w Andach (Ampato, El Plomo, Llullaillaco, Pichu Pichu, Sara Sara). Zadając pytanie dlaczego właśnie dzieci były wybierane do składania w ofierze, nasuwa się kilka odpowiedzi:
  1. Dzieci uważano za istoty czyste i niewinne
  2. Dzieci uważano za przyszłość narodu, a składając je w ofierze Inti, pokazywano oddanie, bezgraniczną miłość i ufność bóstwu, mimo że mogło to zagrozić ciągłości narodu
  3. Rodzice przez oddanie swojego dziecka do złożenia w ofierze zapewniali mu życie wieczne, a sami zyskiwali wyższy status społeczny (mumie dzieci złożonych w ofierze Qhapaq Hucha i miejsca ich przebywania stawały się wak'ami, składano tam ofiary i modlono się. Zwyczaj ten przetrwał po dziś dzień).
Istnieje jeszcze jeden powód dla którego dzieci były wybierane jako ofiary złożone Słońcu. Dzięki swej czystości i niewinności, nawet po śmierci, ich mumie stawały się doskonałymi nośnikami i ich próśb, modlitw i ofiar. Mimo iż dzisiaj ofiara ta uważana jest za przejaw strasznego okrucieństwa, dla Inków to dzięki niej mógł być wybierany nowy władca, mogły odbywać się ważne uroczystości i co najważniejsze mógł funkcjonować ich świat.  



Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty