Wystawa: Odkrywanie tajemnic Majów. Polskie wykopaliska w Gwatemali

 Czas trwania wystawy: 31 stycznia - 27 kwietnia 2014

Zapraszamy na spotkanie z autorami oraz kuratorem wystawy „Odkrywanie tajemnic Majów. Polskie wykopaliska w Gwatemali”, które odbędzie się na wernisażu ekspozycji 30 stycznia o godz. 16.00 w Muzeum Śląskie w Katowicach, al. W. Korfantego 3. Na otwarciu gościć będziemy Ambasadora Republiki Gwatemali w Berlinie, Carlosa Jimeneza Licona.
 
Od 2006 roku poznawaniem cywilizacji Majów zajmuje się polski zespół pod kierownictwem dr Jarosława Źrałki oraz mgr Wiesława Koszkula z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Głównym celem polskiego projektu są badania starożytnego miasta kultury Majów o nazwie Nakum położonego w północno-wschodniej części Gwatemali.
 
fot. Robert Słabońskifot. Robert Słabońskifot. Robert Słaboński

W trakcie badań archeolodzy natrafili na ogromnych rozmiarów grobowiec królewski zawierający naczynia, pozostałości szkieletu i setki jadeitowych ozdób, wśród których wielkością i bogactwem wyróżniał się zwłaszcza pektorał (duży wisior spoczywający na klatce piersiowej zmarłej osoby). Znaleziska te potwierdziły, że grobowiec nie został wcześniej obrabowany, mimo tego, że w górnej części piramidy, po jej wschodniej stronie, znajdowały się dwa wkopy rabunkowe. Grobowiec wyposażony był w kilka naczyń ceramicznych (w tym misę z przedstawieniem tańczącego boga kukurydzy – jedno z najważniejszych bóstw Majów) oraz ponad 460 paciorków z jadeitu i muszli, tworzących kilkanaście naszyjników i innych ozdób. W okolicy klatki piersiowej zmarłego, poniżej bogatego wielorzędowego naszyjnika z jadeitu, znajdował się bezcenny jadeitowy pektorał, pokryty z jednej strony rytym przedstawieniem twarzy mężczyzny, a z drugiej strony serią hieroglifów. Jak wykazały analizy epigrafików, pierwszy glif oznacza nazwę pektorału, drugi i trzeci hieroglif funkcjonują razem, oznaczając nazwę ośrodka oraz tytuł królewski nieznanego wcześniej władcy, którego imię można z kolei odczytać jako Ixiim Chan (czyt. iszim czan, „bóg kukurydzy-wąż”).
Piękne zdjęcia autorstwa Roberta Słabońskiego, który od lat uwiecznia swym obiektywem badania w różnych zakątkach świata, tworzą niepowtarzalny, tajemniczy klimat wystawy. 
 
 
Autorzy wystawy : Robert Słaboński, Jarosław Źrałka, Wiesław Koszkul 
Kurator wystawy w Muzeum Śląskim : dr Renata Abłamowicz

Komentarze

Popularne posty